Perete li onako kako vas je baka naučila? Mi u Boschu imamo dosta iskusva kada je reč o pranju veša i zbog toga vam predstavljamo rešenja za pranje za 10 najčešće navođenih uputstava na etiketama. Nadalje u tekstu saznajte više o njima!

Meko, upijajuće, udobno: flanel.

Flanel se obično lako pere u mašini za pranje veša. Može se sušiti u mašini za sušenje veša na niskoj temperaturi. Flanel ne treba izbeljivati, a prilikom peglanja obavezno koristite nisku temperaturu.

Lagan, lepršav, dugotrajan: pamuk.

Pamuk je izuzetno stabilan, a istovremeno je mek i udoban za nošenje. Dugotrajan je i može se često prati. Nemojte ga sušiti u mašini za sušenje veša, a prilikom peglanja koristite srednju temperaturu.

Skupocena, dekorativna, dragocena: svila.

Pranje svile izuzetno je izazovno. Najbolji savet je da svilenu odeću perete ručno. Izbeljivanje i sušenje u mašini nisu preporučljivi. Prilikom peglanja koristite nisku temperaturu da ne biste oštetili skupocenu površinu.

Osetljiva, topla, ne prima mrlje: vuna.

Prilikom pranja vune posebno je važno da proverite uputstva na etiketi. Ako se može prati u mašini za pranje veša, treba je prati u mlakoj vodi do maksimalno 40°C sa posebnim deterdžentom za vunu. Nemojte je sušiti u mašini za sušenje veša, a peglajte je na srednjoj temperaturi.

Izdržljive, propustljive, raznovrsne: farmerice.

Ako želite da vam farmerice traju što duže, trudite se da ih ne perete previše često i nemojte ih stavljati u mašinu za sušenje veša. Ako je moguće, stavite farmerice da se suše na ravnoj podlozi. Farmerice zapravo ne treba peglati. Ali ako morate da ih ispeglate, peglajte ih isključivo na niskoj temperaturi i s obrnute strane.

Raznovrstan, neproblematičan, otporan: poliester.

Poliester uopšte nije problematičan za pranje. Generalno, odeću uvek treba prati okrenutu naopako. Prilikom pranja poliestera ne treba koristiti omekšivač za veš jer oštećuje vlakna. Ako želite da ga osušite u mašini za sušenje veša, učinite to na niskoj temperaturi sušenja.

Osećaj hlađenja, svežine, brzo sušenje: triko.

Triko se može prati na maksimalno 30°C. Treba ga sušiti u mašini za sušenje veša, a peglati isključivo na niskoj temperaturi. Obratite pažnju na to da svi rajsferšlusi i čičak trake budu zatvoreni kako se odeća ne bi oštetila.

Mekana, baršunasta i sjajna: viskoza.

Kada perete viskozu, možete koristiti mrežicu za pranje kako biste zaštitili odeću. Viskoza se može prati na temperaturi do 30°C. Ne treba je sušiti u mašini za sušenje veša, ali može se peglati na niskoj temperaturi. Ako je moguće, nemojte koristiti centrifugu kada perete viskozu.

Otporne na cepanje, lake za održavanje, praktične: tkanine od mešavine vlakana.

Kad perete tkanine od mešavine vlakana, važno je da bubanj mašine napunite samo do pola. U suprotnom, odeća se može izgužvati. Tkanine od mešavine vlakana mogu se prati na 30°C sa centrifugom sa niskim brojem obrtaja. Prilikom peglanja obavezno koristite nisku temperaturu.

Romantična, lepa, obećavajuća: čipka.

Postoji mnogo različitih vrsta čipke. Zato ne postoji univerzalna etiketa sa uputstvima za negu čipke. Što je čipka tanja to je treba pažljivije prati. Najbolje ju je prati ručno. Samo je stavite u mlaku vodu sa malo odgovarajućeg deterdženta i ostavite da odstoji. Nakon toga, možete je isprati hladnom vodom.

MyBosch

Prijavite se besplatno i uživajte u mnogim pogodnostima!

Naš servis

Izvanredan servis – pre i nakon kupovine.

011 35 37 008

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitet, savršenost i pouzdanost.

Pronađite prodajni objekat

Pronađite prodajne objekte blizu vas!