Ukoliko želite da uživate u što više vitamina, izaberite lokalno uzgajano voće i povrće kad god je to moguće, kao i sveže sezonske proizvode. Vitamini počinju da napuštaju voće i povrće onog trenutka kada je ono ubrano, tako da što je kraći put do stola (ili frižidera), to je više vitamina za vas.
Sačuvajte vitamine. Pomoću jednostavnih trikova i hladnoće.
Voće i povrće glavni su dobavljači vitamina za naš organizam. Ali šta tačno treba da znamo prilikom kupovine i skladištenja voća i povrća, kako bi ono sačuvalo što više bitnih vitamina što je duže moguće? Zbog čega se prema svežim namirnicama treba ophoditi naročito pažljivo? Evo nekoliko sjajnih ideja o tome kako da najbolje iskoristite vitaminske bombe.
Vitamini ne vole putovanja.
Sveže ili zamrznuto? Šta je bolje?
Da budemo jasni, u principu, uvek je najbolje da sveže povrće, voće, svežu ribu i sveže meso nabavljate u svojoj lokalnoj prodavnici. Ona je dobar izvor uglavnom domaćih i svežih proizvoda. Ipak, zamrznuti proizvodi i dalje su dobra alternativa svežim proizvodima. Zašto? Ovi proizvodi obično se zamrzavaju odmah nakon što su ubrani, tako da se u njima zadržava maksimalna količina vitamina i često ne putuju toliko daleko ili se ne čuvaju toliko dugo. To znači da često sadrže više vitamina nego sveže nemirnice.
Sačuvajte vitamine.
Da biste sačuvali vitamine, poželjno je da povrće kuvate blago, na niskim temperaturama. Vitamin C je posebno osetljiv na toplotu. Za povrće koje se brzo kuva, kao što su to šargarepe ili grašak, paprike, blitva ili spanać, blanširanje je odlična ideja. Još jedan od odličnih načina za pripremu povrća je i priprema na pari. Priprema pečuraka, tikvica, luka, kukuruza šećerca, patlidžana, brokolija i raznog drugog povrća u vok tiganju takođe je jednostavna. Dugo kuvanje, pečenje, dinstanje, kao i podgrevanje, ubijaju vitamine.
Zrelo ili zeleno?
Zrelo voće sadrži najveću količinu vitamina i ima najbolji ukus. Neko voće ubere se pre nego što sazri. Možete ga kupiti i doneti kući. Na primer, kajsije, avokado, banane, kivi, mango ili paradajz. Vodite računa da nezrelo voće nije oštećeno, jer se nikada neće oporaviti. Voće i povrće koje treba kupovati kada je potpuno zrelo su ananas, plavi patlidžan, bobičasto voće, krastavci, višnje, paprike, grožđe i citrusno voće.
Jedna jabuka na dan.
Najveći deo vitamina i minerala u voću i povrću izgubi se prilikom kuvanja. Zbog toga ima smisla jesti voće sirovo, onda kada je to moguće. Na ovaj način, jabuke zadržavaju znatno više vitamina C, magnezijuma, kalijuma, gvožđa i folne kiseline nego, na primer, kuvani preliv od jabuka. Kod mnogih vrsta voća, ljuska ili kora posebno su hranljive. U kori jabuke, na primer, ima od 2 do 10 puta više vitamina nego u njenom mesu.
Duga, duža, najduža svežina.
Voće i povrće može brzo izgubiti svoje važne hranljive materije ukoliko nije adekvatno uskladišteno. Uverite se da je u vašem frižideru podešena odgovarajuća temperatura. Krompir, na primer, treba čuvati na hladnom mestu, ali ne u frižideru. Tehnologija Bosch VitaFresh Pro u vašem frižideru, održava voće i povrće svežim i do 3 puta duže*. Voće, povrće i meso čuvajte u Vitafresh odeljcima koji su za to namenjeni, a ne u drugim delovima frižidera.
* za frižidere sa tehnologijom VitaFresh Pro