Priprema, pozor, sadi

Priprema, pozor, sadi

U prodavnici baštenske opreme nabavite malo zemlje, đubriva, baštenske rukavice i malu lopatu, tako da možete početi sa planiranjem i setvom na početku tople sezone (oko marta). Za početak, možete posaditi krastavac, blitvu, paradajz, šargarepu ili tikvice, koje se mogu gajiti i jesti u toploj sezoni (od jula do oktobra). Ako biljke sadite na terasi, obično možete da kupite kesice semena većine vrsta povrća. Dobra ideja je da za početak posadite seme u posudi kao što je kutija za jaja, pre nego što male stabljike povrća pažljivo presadite u saksije na terasi ili simsu prozora.

Odgovarajućе mesto

Odgovarajućе mesto

Uverite se da su saksije dovoljno velike. Saksije ili kutije za cveće pogodne su za terasu. Proverite koji je položaj najpogodniji za svaku vrstu povrća. Tikvicama, paprikama i paradajzu, na primer, odgovaraju sunčani uslovi. Zelenoj salati, praziluku, spanaću i blitvi više odgovara malo hlada. Takođe, proverite da u na saksijama postoji otvor za ceđenje vode.

Vreme je za salatu

Vreme je za salatu

Za početnike, salata je odličan izbor za početak baštovanstva. Prozorski sims i terasa olakšavaju branje i sečenje zelene salate ili salata. Vaše kutije za povrće trebalo bi da budu na osunčanim ili polusenovitim mestima, a nikad na mestima gde je pretoplo ili na direktnoj sunčevoj svetlosti. Salati je takođe potrebno više prostora za rast. Obezbedite oko 20 cm između sadnica i uberite zelenu salatu kada je oko 10 cm visoka.

Sve se crveni od paradajza

Sve se crveni od paradajza

Bez obzira na to kakav paradajz volite, čeri paradajz ili veliki crveni, ovo povrće možete lako gajiti na terasi. Evo kako možete pokušati da zasadite paradajz bez upotrebe semena. Stavite u tiganj nekoliko kriški paradajza, zajedno sa semenkama. Pokrijte ih zemljom, zalivajte zemlju i stavite tiganj na osunčano mesto. Kada zalivate paradajz, pobrinite se za to da zalivate samo koren i zemlju, a ne sam paradajz.

Začinsko bilje voli sunce

Začinsko bilje voli sunce

Sveže začinsko bilje može odlično da raste i u zatvorenom prostoru. Bosiljak, vlašac, peršun, marjoram, origano ili selen rastu na svakom prozorskom simsu do kog dopire puno svetlosti. Svakog dana ih prskajte vodom, a zatim ih okrenite tako da ne budu okrenuti ka suncu sve vreme. Nana takođe postaje sve popularnija, ali njoj više odgovara senovitije mesto. Takođe možete pokušati da sami gajite đumbir u saksiji koja stoji na toplom mestu. Potrebno je malo više vremena, ali uvek ćete imati đumbir.

U modi: vertikalno baštovanstvo

U modi: vertikalno baštovanstvo

Sadnja vertikalne bašte sa povrćem postaje sve popularnija, kako u zatvorenom tako i na otvorenom prostoru. Očigledno se tako štedi prostor, a i izgleda odlično. Cveće je pogodno za vertikalno baštovanstvo, kao i sukulenti poput aloe vere, zelene salate, kupusa i većine začinskog bilja. Da biste i sami pokušali, koristite uske korpe za biljke i zakačite ih jednu iznad druge na spoljnom zidu ili rešetkama. Možete da koristite i plastične flaše. Isecite ih napola, napunite obe polovine zemljom, a zatim ih zakačite vertikalno ili horizontalno i posadite biljke po sopstvenom izboru.

MyBosch

Prijavite se besplatno i uživajte u mnogim pogodnostima!

Naš servis

Izvanredan servis – pre i nakon kupovine.

011 35 37 008

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitet, savršenost i pouzdanost.

Pronađite prodajni objekat

Pronađite prodajne objekte blizu vas!