Ljudi često žive u prostoru u kom se ne osećaju u potpunosti udobno, ali jednostavno ne mogu pronaći razlog zbog kojeg se tako osećaju. Razlog tome često zna biti kombinacija boja u njihovom okruženju.
Svaka boja ima drugačiji efekat na prostor oko sebe. Primera radi, u prostoriji koja gleda ka severu dekorisanoj u hladnim, tamnim tonovima ćete imati potpuno drugi doživljaj od one koja je u jarkim, sunčanim bojama.
Ovde možete pročitati o nekim osnovama teorije boja sa kojima bi svako ko voli dizajn trebao biti upoznat.
Kako koristiti krug boja, kako raditi sa temperaturama boja, te kako kombinovati jarke boje sa neutralnim da bi dizajnirali savršen interijer vašeg doma. Počnite ovde da biste postali sam svoj ‘feelgood‘ menadžer boja.
Krug boja
Ukoliko trebate pomoć da biste pronašli harmoničnu kombinaciju boja pri redizajniranju svoga doma, krug boja će vam pomoći. Većina krugova boja se sastoji od 12 boja, iako se u iste može dodati beskrajan broj različitih nijansi. Pomoću kruga boja stičete vizuelni prikaz boja koje se dobro uklapaju, time se lišavajući svih eventualnih nesigurnosti i pretpostavki.
Komplementarna šema boja.
Uzmite krug boja i odaberite željenu boju, zatim prstom pređite na boju koja se nalazi suprotno od nje u krugu. Te dve su tzv. komplementarne boje; kada iste kombinujete one naglašavaju jedna drugu, čineći jako privlačnu kombinaciju. Popularne komplementarne boje su, na primer, plava i narandžasta, ljubičasta i žuta, ili zelena i roza. Nekomplementarne boje koje ste izabrali nasumice se neće podudarati, niti izgledati lepo u kombinaciji. Međutim, sa komplementarnim bojama možete uvek biti sigurni da će se lepo podudarati.
Isticanje boja sa neutralnim bojama.
Neke boje naprosto živnu kada ih ukombinujete sa neutralnim bojama. Neutralne boje - kao što su crna, bela, siva, a ponekad i smeđa i bež - su retko kada prikazane u krugu boja. Iste se često nazivaju “zemljanim tonovima” i stvaraju savršenu pozadinu za isticanje boja, kada se kombinuju sa jarkim, živahnim nijansama crvene, plave, zelene ili roza i ljubičaste boje. Kada jednom odaberete osnovnu boju, istu možete kombinovati sa mnogim različitim bojama iz iste porodice boja.
Temperatura boja.
Tople boje, poput žute, narandžaste i crvene se mogu pronaći na jednoj strani kruga boja, dok se hladnije boje poput plave, zelene i ljubičaste mogu pronaći na drugoj. Ukoliko radite na dekoraciji prostorije i želite da sve bude dobro uklopljeno, tada biste trebali kombinovati tople boje sa drugim toplim bojama, ili hladne boje sa drugim hladnim bojama. S druge stane, kombinovanje toplih i hladnih boja ponekad može dovesti do jednog jako interesantnog i zabavnog izgleda.
Prenesite teoriju boja u vašu kuhinju!
Sada kada znate malo više o teoriji boja, možete početi da planirate novu šemu boja za svoju kuhinju, počevši od frižidera. Bosch Vario Style frižider je prvi frižider koji u svakom trenutku možete redizjanirati. Jednostavno skinite prednji panel u boji sa vrata frižidera i zamenite ga novom bojom u 3 jednostavna koraka.