Trajna svežina iz trajne hladnoće.

Na temperaturama znatno nižim od nule, prirodni procesi koji uzrokuju kvarenje hrane se zaustavljaju. Kao rezultat toga, proizvodi će duže sačuvati svežinu. Ali kada odmrznete hranu, te namirnice su jednako kvarljive kao i ranije i moraju se brzo konzumirati.

Tri kese sa patent zatvaračem sa voćem i povrćem leže na pultu sa otvorenim odeljkom zamrzivača u pozadini.

Činjenice govore same za sebe.

Savladajte osnove zamrzavanja i nikada ne dozvolite da smrznuta hrana propadne. Dobra vest je da se hrana koja je pravilno zamrznuta na -18 °C nikada neće pokvariti, pa je uvek bezbedna za jelo. Ali možda nećete želeti da je konzumirate ako je kašasta i manje ukusna. To se dešava zato što se voda širi kada se zamrzne, uzrokujući pucanje ćelija hrane i oslobađanje vlage. Zbog toga se neki artikli zamrzavaju bolje od drugih. Čak i tada, ako ispratite nekoliko trikova vezanih za zamrzivače, sveži proizvodi neće izgubiti ukus u tom procesu.

Po pravilu, ne bi trebalo da ih ponovo zamrzavate nakon odmrzavanja. Najbolji način da izbegnete odmrzavanje celog pakovanja mlevenog mesa kada vam je potrebna samo jedna porcija jeste da podelite namirnice na male količine, na sledeći način:

  • Bujon, supe i iseckano začinsko bilje: koristite posude za led. Kocke će se brzo odmrznuti i možete izabrati tačno onoliko koliko vam je potrebno.
  • Povrće: izaberite kese za zamrzavanje sa patent zatvaračem ili spojnicama za zatvaranje.
  • Supe i variva: zatvorene staklene posude su odlične.

Koje su namirnice pogodne za zamrzivač?

Možete uspešno zamrznuti pekarske proizvode, svežu ribu i morske plodove, meso, divljač, živinu, povrće, voće, začinsko bilje, jaja bez ljuski, mlečne proizvode, gotova jela i ostatke kao što su supe, variva, kuvano meso i riba, jela od krompira, suflei i deserti. Samo ne zaboravite da ohladite nove namirnice pre nego što ih stavite u odeljak kako ne bi podigle temperaturu i izazvale odmrzavanje drugih namirnica.

Ruka stavlja komade mesa u kesu sa patent zatvaračem za zamrzavanje.

Hermetičko zatvaranje sprečava oštećenje zamrznute hrane.

Sveže, neprerađeno meso i riba se dobro zamrzavaju. Samo zapamtite da je poželjno da to učinite čim ga donesete kući iz prodavnice. Da biste postigli najbolje rezultate, blago ga osušite kako biste sprečili stvaranje kristala leda koji uzrokuju oštećenje zamzrnute hrane. Pošto želite da oko mesa bude što manje vazduha, preporučujemo da izvadite komade iz ambalaže supermarketa i stavite ih u kesu za zamrzavanje. Zatim možete istisnuti vazduh. Još bolje, vakuumski zatvorite proteine.

Dve otvorene posude na kojima se vidi mraz, pune zamrznutih bobica.

Tuti fruti tokom cele godine.

Što se tiče voća i povrća, ako volite da bude čvrsto, držite se svežeg. Zamrznute namirnice sa visokim sadržajem vode pogotovo će izgubiti oblik i teksturu nakon odmrzavanja. I dalje će biti dobrog ukusa, ali neće izgledati tako dobro. Umesto toga, razmislite o tome da napravite pire od voća poput jabuka i jagoda i o kratkom blanširanju povrća. Ovaj proces ne samo da pomaže u očuvanju vitamina, već i zaustavlja aktivnost enzima, koji su odgovorni za gubitak ukusa, boje i teksture hrane. Takođe je preporučljivo da izvadite koštice koštunjavog voća i da takvo voće isečete pre zamrzavanja kako biste mogli da ga obradite odmah nakon odmrzavanja.

Par ruku stavlja vakuum kutiju punu supe u dobro snabdeveni odeljak zamrzivača.

Budite oprezni sa mlečnim proizvodima.

Zamrzavanje mlečnih proizvoda može biti malo teže od drugih namirnica. U zavisnosti od toga šta stavite na led, rezultati se kreću od briljantnih do potpune propasti: ako mu date dovoljno prostora za ekspanziju, mleko se odlično zamrzava, dok se odmrznuti jogurt često odvaja i postaje zrnast. Bolje uživajte u njemu kao smrznutom jogurtu. Sir, maslac i pavlaka negde su na sredini. Iako je maslac potrebno iskoristiti prilično brzo nakon odmrzavanja, generalno je to dobar način produžavanja njegovog veka trajanja. Za druge dve namirnice, postoji više ograničenja. Sir gubi ukus kada je zamrznut, tako da je najbolje da se koristi u gratiniranim jelima ili kaserolama. Pavlaka se dobro pretvara iz tečnosti u blok leda i obrnuto, ali se nakon toga ne može umutiti.

Smernice za rok trajanja hrane u zamrzivaču.

Mana inače praktičnog zamrzavanja hrane leži u tome da možete otkriti da se ne može jesti kada je odmrznete. To možete da izbegnete tako što ćete pratiti koliko dugo je na ledu. Jednostavno označite ono što skladištite datumom i opisom sadržaja. Tako će vam takođe biti lakše da namirnice koje su dugo bile zamrznute smestite u prednji ili gornji deo odeljka, kako biste prvo posezali za njima.

Do 3 meseca 6 meseci 8 meseci 12 meseci
Riba
Živina, meso
Kobasica
Povrće, voće
Kolači, peciva
Gotova jela
Mlečni proizvodi
Bela površina sa različitim tanjirima i činijama sa hranom, uključujući boraniju, bobice i šargarepe, kao i sveže meso na drvenoj dasci.

Šta nikako ne stavljati u zamrzivač.

Neke namirnice ne podnose hladnoću i nikada ih ne treba stavljati u zamrzivač. To uključuje povrće koje se obično konzumira nekuvano, kao što su zelena salata i rotkvice, kao i sirova ili tvrdo kuvana jaja u ljuskama, grožđe, cele jabuke, kruške i breskve, jogurt, kiselo mleko, kisela i slatka pavlaka i majonez.

Imate li još pitanja? Imamo odgovore za vas.

Pribavite tačne informacije.

Unesite svoj E-Nr. i preuzmite priručnik za upotrebu vašeg aparata kako biste imali sve specifijacije aparata na dohvat ruke.

Preuzmite priručnik

Ispred svih.

Vaš frižider je baš kul. Da bismo vam pomogli da na najbolji način iskoristite njegovu moć da održite hranu svežom duže, objašnjavamo kako i gde da skladištite različite vrste proizvoda.

Istražite više

Bosch servisni asistent.

Ne prepuštajte ništa slučaju zahvaljujući svim informacijama. Unesite E-Nr. vašeg modela u asistenta za aparate i saznajte sve relevantne informacije koje se odnose na određeni proizvod, od uputstava za upotrebu do stručnih saveta za rešavanje problema i održavanje.

Idi na servisnog asistenta

Ispunjava kriterijume za ubijanje bakterija.

Bolja higijena doprinosi boljoj hrani. Sa našim proizvodima za čišćenje koji su bezbedni za dodir s hranom, možete biti sigurni da su svi uglovi vašeg frižidera besprekorno čisti i bez mikroba.

Na sredstva za čišćenje

MyBosch

Prijavite se besplatno i uživajte u mnogim pogodnostima!

Naš servis

Izvanredan servis – pre i nakon kupovine.

011 35 37 008

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitet, savršenost i pouzdanost.

Pronađite prodajni objekat

Pronađite prodajne objekte blizu vas!