Neka vaša kuhinja ekološki blista.
Kuhinja je srce vašeg doma i zbog toga je veoma važno da bude higijenski čista. Zahvaljujući ovim jednostavnim savetima i trikovima za čišćenje, očistićete svoju kuhinju na ekološki prihvatljiv način, bez upotrebe štetnih hemijskih sredstava.
#1: Nemojte koristiti hlor.
Prilikom kupovine sredstava za čišćenje ili deterdženata u supermarketu, imajte na umu da oni često sadrže amonijak i izbeljivač koje treba izbegavati iz zdravstvenih razloga. Iako su dovoljno dobra za održavanje kuhinje dezinfikovanom i čistom, ova sredstva mogu biti štetna po vaše zdravljem na primer, zbog udisanja hlora. Pored toga što utiču na vaše telo, ova sredstva zagađuju i životnu sredinu. Putem kanalizacije odlaze u reke, jezera i okeane uništavajući živi svet.
#2: Koristite tradicionalna sredstva za čišćenje.
Umesto jakih hemijskih sredstava, napravite domaća sredstva za čišćenje od sastojaka koje već imate u kuhinji. Ovi osnovni, ekološki prihvatljivi sastojci očistiće i oribaće vašu kuhinju podjednako dobro, ako ne i bolje, od sredstava za čišćenje iz supermarketa: koristite sodu bikarbonu, destilovano belo sirće ili limun za uklanjanje masnih naslaga. Ulja aromatičnih biljaka kao što su eukaliptus, lavanda ili maslinovo ulje savršena su za čišćenje osetljivijih kamenih ili drvenih površina. Tečni sapuni na biljnoj bazi savršena su zamena za univerzalna sredstva kada se radi o čišćenju poda.
#3: Prestanite sa ručnim pranjem sudova.
Mislite da mašine za pranje sudova štete okolini zbog toga što troše energiju i vodu? Zapravo je obrnuto: mašina za pranje sudova koristi oko 40 litara* vode dok vam je za ručno pranje potrebno oko 73 litara. To je ušteda od 33,5 litara vode za jedan ciklus pranja sudova u mašini za pranje sudova u poređenju sa pranjem u sudoperi. Isto važi i za potrošnju energije: za ručno pranje sudova u proseku je potrebno oko 2,60 kWh struje, dok mašina za pranje sudova potroši samo 0,67 kWh** po ciklusu pranja i tako štedi 1,93 kWh struje. Pored toga što tako štedite novac, takođe čuvate i životnu sredinu.
*Na osnovu potrošnje od 6,5 l. Vrednosti se mogu razlikovati u zavisnosti od modela i proizvođača.
**pri upotrebi Eco režima 50 °C. Vrednosti se mogu razlikovati u zavisnosti od modela i proizvođača.
#4: Ručno pravljeni alternativni deterdžent.
Da li ste nakada razmišljali o tome da sami napravite svoj deterdžent? Prilično je jednostavno, štedi vaš novac i verovatno je najbezbednije rešenje za životnu sredinu. Da biste napravili ekološki prihvatljivo univerzalno sredstvo za čišćenje, jednostavno pomešajte sodu bikarbonu sa tečnim sapunom na biljnoj bazi i napravite pastu. Nanesite malo paste na polovinu limuna i njime istrljajte površine u kuhinji ili drveni kuhinjski pribor. Da biste napravili ekološki prihvatljivo sredstvo za dezinfikovanje podova, pomešajte 1/8 šolje tečnog sapuna na biljnoj bazi, 1/8 šolje destilovanog belog sirćeta, oko 3,5 litara vode i 10 kapi aromatičnog biljnog ulja i time obrišite pod na uobičajen način.
#5: Koristite Bosch sredstva za čišćenje.
Za efikasno čišćenje ploče za kuvanje, samo vodom bez hemijskih sredstava, koristite kuhinjske krpe „e-cloth”. Možete ih oprati i ponovo koristiti do 300 puta, a idealne su i za osobe koje imaju problem sa alergijama. Najbolje od svega: Bosch je testirao i odobrio naše proizvode za čišćenje kako bismo vaš život učinili malo jednostavnijim.
Ako imate dodatna pitanja, obratite se našem odeljenju korisničke službe na broj telefona 011 35 37 008 od ponedeljka do subote od 8:00 do 20:00h. Rado ćemo vam pomoći.