Zabave su zanimljive, ali biti domaćin obično podrazumeva mnogo posla. Kako da svedete stres na minimum i pojačate uživanje? Planiranje unapred vaš je najbolji prijatelj. Što manje vremena morate da provedete u kuhinji, to vam ostaje više vremena da uživate sa ljudima koje volite. Ovi saveti i trikovi pomoći će vam da organizujete druženje poput profesionalca bez i malo stresa.
Rano počnite da planirate
8-6 nedelja unapred: odredite datum. Fleksibilnost će obezbediti da uspete da pronađete datum koji odgovara većini ljudi, ako ne i svima.
Kreirajte eklektičan spisak gostiju. Najbolje večernje zabave obično su one na kojima gosti imaju različita interesovanja.
Izaberite pozivnice za zabavu. Individualan dizajn pomoći će u kreiranju atmosfere za vašu zabavu, bilo da želite nešto sofisticirano, opušteno ili neku posebnu temu. Nemojte da zaboravite da navedete podatke kao što su vaš broj telefona, adresa e-pošte i period u kome želite da dobijete odgovor od svojih gostiju, ako je potrebno. To će vam pomoći da isplanirate odgovarajuću količinu hrane i pića.
Kreirajte meni koji će zadiviti goste
4 nedelje unapred: odlučite šta ćete da poslužite i spremite probni obrok da biste videli da li je sve u redu. Nemojte da koristite večernju zabavu da biste isprobali neko jelo po prvi put. Da biste izbegli neprijatna iznenađenja, pitajte goste da li pate od alergija, netolerancija na određenu hranu ili nekih drugih reakcija na hranu kako biste kreirali meni koji odgovara svima.
Kada ste osmislili meni, proverite da li posedujete odgovarajuće posuđe. Koristite lepe posude za serviranje predjela, specijalnu korpu za hleb, male posude za maslac, za hleb itd. Čeznete za raznovrsnošću? Možete se odlučiti za neobično posuđe za serviranje. Takođe, mešavina modernih i starinskih posuda čini dekoraciju zanimljivijom.
Odlučite se za aperitiv i digestiv, alkoholne i bezalkoholne opcije i pokušajte da obezbedite alternativno posluženje. Niste stručnjak za vino? Onda potražite savet kako biste pronašli savršeno vino i proverite koje čaše su vam potrebne.
Šećer, začini i sve što je lepo. Ima li ičeg lepšeg nego kada fantastičan dezert zaokruži vaše veče sa stilom? Na primer, hrskav i kremast krem brule ili voćni čizkejk sa manuka medom i malinama.
Razmislite o dekoraciji i posuđu
2 nedelje unapred: razmislite o dekoraciji. Ako su vam potrebe atraktivne sitnice, one ne moraju da budu skupe. Postoji mnoštvo kreativnih i pametnih ideja za dekoracije koje sami možete napraviti.
Proverite da li imate dovoljno posuđa, čaša, viljušaka i sl.
Pregledan sto uvek je od pomoći po pitanju razgovora između različitih ljudi.
Sada je takođe dobar trenutak da svojim gostima pošaljete podsetnike za zabavu.
Napravite savršen plan sedenja i listu pesama za odgovarajuću atmosferu
1 nedelja unapred: razmislite o karakterima svojih gostiju i pokušajte da smestite muškarce i žene tako da sede jedni do drugih, kako biste omogućili zanimljive razgovore. Pobrinite se da svako ima dovoljno prostora.
Napravite listu omiljenih pesama, ako niste to već uradili. Međutim, muzika ne bi trebalo da bude previše glasna kako bi gosti mogli nesmetano da vode zanimljive razgovore.
Kupite namirnice
3 dana unapred: kupite što više namirnica unapred i pripremite spisak proizvoda koje ćete morati da kupite naknadno da bi bili sveži, kao što su riba, meso, hleb, povrće, voće i cveće.
Prethodnog dana uradite što više možete
1 dan unapred: pripremite dekoracije, postavite sto i pripremite kuhinju. Razmislite o tome koje sitnice možete da uradite unapred, što će vam, kao domaćinu, umanjiti stres. Ako vaš dezert mora da odstoji bar nekoliko sati, idealno bi bilo da ga ostavite da odstoji tokom noći.
Rano počnite sa kuvanjem
Tog dana: razmislite koliko vam vremena treba da sve skuvate, ostavljajući pritom dovoljno vremena, i na to dodajte još sat vremena. Ako nešto krene naopako, ostavite sebi dovoljno vremena da to ispravite.
Sada je vreme da dovršite dekoracije, iznesete grickalice i pripremite piće. Takođe možete da prigušite svetlo i pustite muziku.
Sto sa pićem – gde gosti mogu sami da se posluže kada stignu – smanjite svoje obaveze. Obezbedite alkoholna i bezalkoholna pića, kao i koktele, led i odgovarajući pribor. Ne zaboravite na vodu.
Dočekajte goste i neka zabava počne
Vreme zabave: sačekajte da svi gosti stignu i ostavite im vremena da se aklimatizuju. Tada možete da počnete da služite aperitive. Recite gostima koji stižu gde tačno da se smeste i ostavite neke male zadatke za one koji dođu ranije.
Dobri razgovori najvažniji su element vaše večernje zabave. Upoznajte goste jedne sa drugima, pri čemu, nakon predstavljanja, navedite neke pozitivne, zanimljive informacije o svakoj osobi. Time ćete gostima olakšati da međusobno razgovaraju i izbeći neprijatne periode tišine.
Promena mesta omogućava gostima da protegnu noge i promene sagovornike. Zato aperitiv poslužite u dnevnoj sobi, večeru u trpezariji, a digestiv na terasi.
Uradili ste sve kako biste se pripremili, zato se sada jednostavno opustite i zabavite. Na kraju krajeva, ovo je zabava! Stoga zaboravite na savršenstvo. Savršeno je u redu ne biti savršen.