Zdrava ishrana počinje sa zdravom kupovinom.

Ukoliko želite da sebi i svojoj porodici pružite zdraviji način života, odeljenje sa namirnicama u prodavnici treba da bude vaša polazna tačka. Zvuči jednostavno, ali kupovina zdravih namirnica može biti nezgodan zadatak jer treba napraviti mnogo izbora i mnoge stvari treba uzeti u obzir. Zbog toga smo prikupili neke savete koji će vam pomoći da napravite izbor zdrave hrane i dobijete bolji uvid u to šta je sve važno kada se radi o njenoj kupovini.

Planirajte unapred

Planirajte unapred.

Započnite zdrav način života čak i pre odlaska u kupovinu. Isplanirajte obroke za celu nedelju i kreirajte listu po kojoj ćete obaviti kupovinu. Za to je potrebno samo nekoliko minuta, a pomoći će vam da izbegnete kupovinu hrane koja vam nije potrebna. Nemojte kupovati na prazan stomak: gladni ljudi imaju tendenciju da impulsivno kupuju stvari koje nisu uvek najzdravije.

Pažljivo pročitajte etikete.

Pažljivo pročitajte etikete.

Čitanje etiketa od ključnog je značaja, naročito prilikom kupovine pakovanih namirnica. Obavezno proverite broj porcija i kalorija, pogledajte veličinu porcija i razmislite o tome koliko porcija u stvari pojedete. Nemojte samo brojati kalorije, već obratite pažnju na to šta od njih dobijate: uporedite ih sa nutrijentima koje nude. Što je više nutrijenata, a manje kalorija, to je bolje. Pokušajte da izbegavate šećer tako što ćete potražiti hranu i napitke sa malom količinom dodatog šećera. Slično je i sa mastima: potražite hranu koja ne sadrži mnogo zasićenih masti, trans-masti i holesterola. Zdrave masti pronaći ćete u ribi, orašastim plodovima i biljnim uljima.

Šta treba uzeti u obzir prilikom kupovine proteina.

Šta treba uzeti u obzir prilikom kupovine proteina.

Ukoliko niste vegetarijanac ili vegan, potražite proteine životinjskog porekla – sve esencijalne aminokiseline koje su potrebne organizmu mogu se naći u jednoj namirnici, npr. govedini, jagnjetini ili ribi. Uvek se trudite da kupujete sveže meso ili ribu. Čuvajte se prodavaca koji prodaju ribu neprijatnog mirisa. Oči sveže ribe treba da budu svetle, bistre, bez zamućenih delova, a riba treba da izgleda čisto i bez izbledelih mrlja. Ukoliko je riba blede boje, znači da nije sveža.

Šta treba uzeti u obzir prilikom kupovine hleba.

Šta treba uzeti u obzir prilikom kupovine hleba.

Prvi sastojak koji treba da se nađe u hlebu je brašno od celog zrna. Ukoliko se na etiketi ne nalazi reč „celih”, onda je hleb napravljen od prerađenih zrna, što znači da su vredne hranljive materije izgubljene. Ne dozvolite da vas boja prevari - ako je hleb smeđe boje, ne znači da je od celih zrna, proizvođači ponekad dodaju melasu ili druge boje kako bi hleb izgledao tamniji.

Takođe bi trebalo da potražite proizvode koji na svakih 10 grama ugljenih hidrata sadrže najmanje 1 gram vlakana: ukoliko kriška hleba sadrđži 20 grama ugljenih hidrata, trebalo bi da sadrži najmanje 2 grama vlakana.

Iako je lista sastojaka koji se nalaze u kupljenom hlebu obično duža od recepta za hleb koji biste pravili kod kuće, ipak ne znači da su svi ti sastojci loši. Askorbinska kiselina i glicerol, na primer, nisu štetni i jednostavno pomažu u produženju roka trajanja hleba.

Slavite sezonsko voće.

Slavite sezonsko voće.

Vodite računa da uvek kupujete sveže sezonsko voće i povrće. Dostupno je svuda, ima puniji ukus i uglavnom je jeftinije. Sezonske i lokalno proizvedene proizvode takođe potražite na lokalnoj pijaci. Češće kupujte manje količine jer sveže povrće i voće ne traje dugo. U slučaju da kupite veće količine voća i povrća, sačuvajte ga do 3 puta duže pomoću Bosch VitaFresh sistema za održavanje svežine ili ga podelite na porcije i zamrznite, kako biste izbegli nepotrebno bacanje hrane.

MyBosch

Prijavite se besplatno i uživajte u mnogim pogodnostima!

Naš servis

Izvanredan servis – pre i nakon kupovine.

011 35 37 008

Iskusite Bosch

Otkrijte kvalitet, savršenost i pouzdanost.

Pronađite prodajni objekat

Pronađite prodajne objekte blizu vas!