Bilo da je reč o hrskavom, ukusnom, duboko prženom krompiru ili laganom, pikantnom prelivu za salate, ulja igraju veliku ulogu u našim svakodnevnim obrocima. Mogu promeniti ukus, teksturu, kao i nutritivni profil hrane koju jedemo. Imajući u vidu ovako veliki izbor ulja koja su sada dostupna u supermarketima, teško je znati odakle početi kada je u pitanju upotreba odgovarajućeg ulja za određeni način kuvanja.
Malo pogrešnog ulja na salati može da učini da ona postane gnjecava i bezukusna, ali upotreba ulja sa začinima za prženje hrane može dati prejak ukus delikatnijem povrću i gorak ukus mesu. U našem malom vodiču saznajte koje ulje treba koristiti za koja jela.
Srećno kuvanje!
Ulje avokada
Ulje avokada je obično jako ili blago zelene boje i ima blag, orašast ukus sa blago voćnom aromom avokada. Zahvaljujući velikoj količini kalijuma, vitamina A, E i D, kao i dobrih mononezasićenih masti, ovo je idealno ulje za kuvanje. Visoka temperatura dimljenja od 271 stepena Celzijusa čini ga savršenim za sve vrste prženja, od prženja uz mešanje, preko prženja na visokim temperaturama do prženja u dubokom ulju.
Ulje uljane repice
Ulje uljane repice zlatne boje ima lagan i neutralan ukus i generalno se smatra uljem za sve namene. Ima nizak sadržaj zasićenih masti, visoku tačku dimljenja i pristupačne je cene. Tačka dimljenja je 204 stepena Celzijusa, a smatra se mononezasićenom masti, što ga čini zdravijim od ulja sa zasićenim mastima ili trans mastima. Takođe ima visok sadržaj omega 3 kiselina i alfa linoleinske kiseline. Preporučujemo upotrebu ulja uljane repice za opšte kuvanje, ali izbegavajte da ga koristite kao preliv jer je praktično bez ukusa i neće dodati aromu vašoj salati.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je bezbojno, ali vrlo mirisno ulje koje se dobija iz mesa kokosa i sve je popularnije poslednjih nekoliko godina, jer ga vegani koriste umesto maslaca i ulja na bazi životinjskih masti. Kokosovo ulje ima prirodno slatku aromu, što ga čini savršenim za pečenje ili sotiranje na niskoj ili umerenoj temperaturi. Međutim, zbog njegove niske tačke dimljenja - 177 stepeni Celzijusa - i činjenice da ima visok sadržaj zasićenih masti, treba ga konzumirati umereno.
Kukuruzno ulje
Kukuruzno ulje je jedno od ulja koja se najčešće koriste za kuvanje u domaćinstvu i industriji. Sa visokim sadržajem omega 6 masnih kiselina, fitosterola i vitamina E, idealno je za duboko prženje i proizvodnju margarina, ali se ne treba koristiti za prelive u salatama. Njegov neutralan ukus čini ga dobrom zamenom za maslac prilikom pečenja. Međutim, kukuruzno ulje takođe ima visok sadržaj zasićenih masti, a nizak sadržaj dobrih masti, pa ga većina smatra jednim od najnezdravijih ulja.
Susamovo ulje
Ulje semena susama ima najjaču i najtopliju aromu od svih ovde navedenih ulja i dolazi u dva oblika, svetlo i tamno. Svetlo susamovo ulje je pogodno za duboko prženje (ali samo ako želite da i vaša hrana ima miris i ukus susama), dok je tamno susamovo ulje bolje za umake i prelive za salate. Međutim, pečenje često daje susamovom ulju užegao ukus, zbog čega nije pogodno za tu svrhu. Ima tačku dimljenja od oko 232 stepena Celzijusa i predstavlja polinezasićenu mast.
Suncokretovo ulje
Lagano, bez mirisa i skoro bez ukusa, ulje semenki suncokreta koristi se za prelive za salate, a može se koristiti i za prženje jer ima visoku tačku dimljenja od oko 225 stepeni Celzijusa. Bogato je vitaminom E, a ima nizak sadržaj zasićenih masti i odlično je za pečenje, jer svojim ukusom neće pokriti druge začine i arome.
Ulje kikirikija
Ulje kikirikija često predstavlja prvi izbor za duboko prženje zbog lagane, orašaste i mirisne arome koju daje hrani koja se u njemu kuva. Dovoljno je svestrano da se može koristiti za prženje, duboko prženje, za prelive za salate ili bilo šta što zahteva blag, neutralan ukus. Ono je mononezasićena mast i ima tačku dimljenja od 232 stepena Celzijusa.
Maslinovo ulje
Ekstra devičansko maslinovo ulje je nerafinisano ulje i smatra se najkvalitetnijim maslinovim uljem koje možete kupiti. Tamno je zelene boje i često je kompleksnog ukusa - voćnog, gorkog i blago biberastog. Ono zadržava svoj pravi maslinast ukus i sadrži više prirodnih vitamina i minerala koji se nalaze u maslinama. Međutim, ima nižu tačku dimljenja od mnogih drugih ulja od 160 stepeni Celzijusa. Sačuvajte ovo ukusno, zdravo ulje za umakanje svežeg hleba, za upotrebu u prelivima za salate, umacima i hladnim jelima.
S druge strane, svetlo maslinovo ulje je rafinisano maslinovo ulje. Neutralnog je ukusa i ima višu tačku dimljenja od 210 stepeni Celzijusa, međutim manja mu je hranljiva vrednost. Ovo ulje se može koristiti za sotiranje, ali ne za duboko prženje jer takođe ima nisku tačku dimljenja.
Samo zapamtite, iako je ukus važan, još je važnije da budete pažljivi u pogledu toga koje namirnice - uključujući ulja - stavljate u svoju hranu. Jedite ih umereno i nećete moći da pogrešite!