Sve ima svoje mesto.
Plastiku treba staviti na gornju policu. Tamo je temperatura niža nego u području donje police. Tako vaše plastične spatule neće na kraju ličiti na vadičep i boja neće izbledeti. Pokušajte da ne zaglavite pribor – escajg, zatvarače i iritantne male komade pribora treba staviti u kutiju za escajg, pri čemu noževe i viljuške, naravno, treba okrenuti nadole iz bezbednosnih razloga. Međutim, imajte na umu da će biti čistiji ako ih okrenete suprotno. Šolje, boce i posude idu na donju policu.
Drvo ne stavljajte u mašinu.
Drvene daske za sečenje, kašike ili pribor za jelo treba isprati i oprati ručno. Drvo može da se naduje ili iskrivi kada je mokro ili vlažno. U mašini za pranje sudova, visoke temperature mogu izazvati pukotine u kojima se bakterije mogu namnožiti. Drvene ručice takođe mogu jednostavno da otpadnu jer se lepak može rastopiti pod pritiskom.
Dobro je znati:
Drvene daske za sečenje najbolje se čiste limunom! Probajte sledeće: isecite limun napola, istrljajte dasku za sečenje polovinom limuna, a zatim obilno posipajte krupnu so preko daske za sečenje. Ostavite so da odstoji 10 minuta, zatim istrljajte dasku drugom polovinom limuna i isperite vodom.
Srebro. Sme li se staviti u mašinu za pranje sudova? Možda!
Vaša mašina za pranje sudova verovatno nije najbolje mesto za porodično srebro. Srebro može bukvalno da se spere i mogu početi da se pojavljuju crne mrlje. Osim ako vaš escajg nije izrađen od srebra 925, koje se može prati u mašini za pranje sudova. Ako želite da budete još sigurniji, koristite kutiju za srebrni escajg za mašine za pranje sudova.
Dobro je znati:
Srebru možete vratiti sjaj pomoću praška za pecivo, ili, iznenađujuće, u vrućoj vodi u kojoj je kuvan krompir. Da, tako je. Da biste se oslobodili crnih mrlja sa srebra, probajte da nanesete malo paste za zube.
Zaštitite šerpe i tiganje.
Mnogi tiganji u današnje vreme mogu se prati u mašini za pranje sudova. Bez obzira na to, neke šerpe i tiganji u kojima se hrana ne lepi ipak mogu izgubiti tu sposobnost, jer njihov poseban premaz biva napadnut u mašini za pranje sudova. Šerpe bez premaza protiv lepljenja, naravno, mogu se bezbedno prati u mašini za pranje sudova.
Dobro je znati:
Zaista uporne, zagorele mrlje u tiganjima mogu se rešiti toplim sirćetom ili vrućom vodom sa solju. Za još upornije mrlje koristite staro dobro sredstvo koje je uvek pri ruci, prašak za pecivo.
Bodljikavi problem: noževi.
Oštre kuhinjske noževe, a posebno visokokvalitetne stone noževe verovatno ne bi trebalo da stavljate u mašinu za pranje sudova i bolje ih operite ručno. Sečiva će u mašini za pranje sudova postati tupa zbog soli. Ako imate drvene ručice, one se mogu olabaviti usled vruće vode.
Dobro je znati:
Nemojte samo ostaviti noževe da odstoje u vodi sa sapunicom. Operite ih odvojeno mlakom vodom, a zatim ih temeljno osušite.
Obično se može prati u mašini za pranje sudova: plastika.
Plastične teglice obično se mogu prati bez problema u mašini za pranje sudova. Na većini plastičnih posuda nalazi se etiketa na kojoj je navedeno da li se mogu prati u mašini za pranje sudova ili ne. Neke posude koje se ne smeju prati u mašini za pranje sudova mogu da otpuste opasne zagađujuće supstance kada se peru u veoma toploj vodi. Uzgred, Bosch nudi dodatnu pogodnost za plastiku, pomoću tehnologije Zeolith®. Ovom tehnologijom plastika se suši veoma dobro u poređenju sa konvencionalnim mašinama za pranje sudova.
Dobro je znati:
Imate li neke teglice koje su promenile boju? Stavite ih napolje na sunce i tako ćete ih izbledeti besplatno.
Pravila za zlato.
Bakin voljeni porcelan verovatno je izrađen pre nego što je iko mogao i da zamisli mašine za pranje sudova, tako da verovatno ne bi izdržao visoke temperature. Prelepa ukrasna šolja mogla bi da izgubi neki detalj od zlatnih listića po obodu ili bi fantastičan tanjir koji ste nasledili mogao da se polomi. Čak i novom, veoma skupom porcelanu treba posvetiti posebnu pažnju. Iako ga je bezbedno prati u mašini za pranje sudova, često zapravo nije pogodan za tako visoke temperature.
Dobro je znati:
Pažljivo perite štampane elemente ili elemente od zlatnih listića na porcelanu i izbegavajte abrazivna sredstva i tvrde sunđere.
Čaše? Da, možete ih prati u mašini!
U principu, čaše možete prati u mašini za pranje sudova. Međutim, čaše sa mlečnim staklom ili štampanim ukrasima verovatno se ne smeju prati u mašini za pranje sudova. Samo zapamtite da čaše, a posebno lomljive čaše za vino i šampanjac ne treba da stoje previše blizu jedna drugoj u mašini. Uzgred, Bosch nudi mašine za pranje sudova sa inovativnom zaštitom za staklo.
Dobro je znati:
Čaše bi uvek trebalo prvo da isperete ručno pre nego što ih stavite u mašinu. Možete malo olakšati pranje mlečnih čaša pomoću malo sirćeta ili limunske kiseline u toploj vodi.