Jedna od Bosch misija je da vas podrži na vašem putovanju do održivijeg i zdravijeg životnog stila - korak po korak, zato što svaka, čak i najmanja, radnja može imati veliki uticaj. Zato verujemo u vredne doprinose smanjenju rasipanja hrane upotrebom i očuvanjem svežeg voća i povrća na najbolji mogući način. Zato što je na globalnom nivou rasipanje hrane veoma važno pitanje. Evo zašto je to bitno:
Dočaravanje prave slike o rasipanju hrane.
Rasipanje hrane je globalan problem - problem težine 1,3 miljarde tona godišnje.
Da... dobro ste pročitali. 1,3 miljarde tona hrane rasipa se i baca svake godine, hrane koja je bila dobra za ishranu1. To je približno 30% hrane proizvedene za ljudsku potrošnju širom sveta2.
Razmislite o svom voću, povrću i ostacima u frižiderima u domaćinstvima koji su mogli biti konzumirani!
Zapravo, u Europi i Severnoj Americi, rasipanje hrane po stanovniku iznosti 95-115 kg godišnje1.
Ne samo da je rasipanje hrane jednako traćenju novca, rada i resursa utrošenih za proizvodnju te hrane, nego i negativno utiče na klimatske promene.
Emisije gasova sa efektom staklene bašte koje su direktno povezane s hranom koja se vremenom baca ili rasipa odnose sa na približno 4,4 gigatona emisija gasova sa efektom staklene bašte godišnje3.
Kako biste stekli pravu sliku o količini od 4,4 gigatone: to je ekvivalentno približno 2,2 MILJARDE automobila - neverovatno, zar ne?
Međutim, dobra vest je da svako može da doprinese preduzimanjem malih koraka, tako što će najbolje iskoristi ostatke poput kuvanog mesa ili ribe, kako bismo svi zajedno radili na održivijoj budućnosti.
Kupujte pametno za bolji rok trajanja namirnica.
Svima nam se dogodilo da kupujemo namirnice kada smo gladni, pod stresom ili bez promišljenog spiska.
Međutim, ključ za pametnu i efikasnu kupovinu leži u prethodnom planiranju i poznavanju činjenica o pravilnom skladištenju namirnica kako bi se najbolje iskoristio njihov rok trajanja.
Posvetite malo vremena razmišljanju o tome koja jela želite da pripremate sledeće sedmice. Možda lazanje?
Zatim, pogledajte u svoj frižider - možda će vas iznenaditi neotvoreno pakovanje sira koje ste zaboravili da ste kupili prošle sedmice. Tako ćete znati kojih namirnica još uvek imate dovoljno i izbeći njihovu ponovnu kupovinu.
Zatim pripremite spisak za kupovinu sastojaka koji vam nedostaju, a koji su vam potrebni za vaše recepte za sledeću sedmicu . Bosch frižideri sa kamerama u unutrašnjosti ovaj korak čine još jednostavnijim jer vam kamere omogućavaju da na jednostavan način proverite sadržaj u frižideru putem aplikacije Home Connect.
Savet profesionalca: odaberite jela s istim sastojcima. Tako se možete postarati za to da npr. velika glavica karfiola, pakovanje pavlake ili povrće budu u potpunosti upotrebljeni.
A što se tiče kupovine kad ste gladni - izbegavajte je.
Razmišljaćete stomakom, umesto glavom.
Prvo upotrebite ranije nabavljenu hranu.
To je jednostavan, a efikasan način razmišljanja koji vam može pomoći da izbegnete rasipanje hrane, a potrebno je samo malo organizacije frižidera.
Dok pospremate namirnice, rotirajte hranu u frižideru i ormarićima tako da hranu koju ste upravo kupili - koja ima duži rok trajanja - postavite na zadnji deo polica, a stariju hranu prebacite u prednji deo. Naravno, to je samo opšta smernica, pri čemu treba proveriti rok trajanja i datum isteka na samim namirnicama.
Međutim, radi se o jednostavnom principu koji vam može pomoći da obratite pažnju na svoju hranu i sprečite njeno rasipanje, budući da ćete biti svesniji toga koju je hranu potrebno najpre pojesti ili pripremiti.
Redovno čišćenje polica u frižideru takođe vam pomaže da imate na umu šta je unutra, a pozitivna posledica je higijenski čist frižider.
Skladištite i očuvajte prethodno kuvanu hranu.
Efikasna kupovina ne znači da morate kuvati savršene porcije jela za jednu osobu.
Velika porcija karija koju ste pripremili i stavili u zamrzivač pre nekoliko sedmica savršen je obrok za kišni dan.
Mi u Boschu želimo da uživate u jelima u koja ulažete svoju ljubav i trud - zato vam pružamo mogućnost fleksibilnog skladištenja namirnica na način koji održava njihov ukus i produžava njihovu svežinu.
Zato smo razvili Bosch sistem za vakuumiranje sveže hrane koji vaše svakodnevne kuhinjske pomoćnike - blender i štapni mikser - pretvara u prikladne proizvode 2u1. Blender već ima ugrađen vakuumski sistem za mućenje pod vakuumom. Zahvaljujući spoljnom crevu, blender takođe možete koristiti za skladištenje namirnica pod vakuumom.
Štapni mikser i mikser mogu se pretvoriti u uređaje za vakuumiranje priključivanjem pumpe jednostavnim postavljanjem. Sistem je kompatibilan s raznim rešenjima za skladištenje, poput vakuum kutija i kesa sa patent zatvaračem, a sve te posude moguće je vakuumirati putem ugrađenog ventila. Ako želite da uživate u preostaloj hrani tokom ručka na poslu sledećeg dana, jednostavno izbacite vazduh upotrebom vakuumske pumpe, smestite kutiju u frižider ili zamrzivač, a zatim je ubacite u mikrotalasnu rernu na poslu.
Ne samo da vakuumiranje duže održava svežinu povrća, voća i ostataka hrane, već održava i njihov ukus i hranljive materije.
Ne morate brinuti o smrzotinama ili kristalima leda na hrani, jer vakuumski uslovi sprečavaju njihovo formiranje.
Zamrzivanjem manjih porcija istog obroka možete se postarati za to da uvek odmrznete samo količinu koja vam je potrebna i tako dodatno smanjite rasipanje hrane. Osim sistema za vakuumiranje sveže hrane, Bosch VitaFresh frižideri s odjeljkom u kome je temperatura 0 °C i sa posebnom zaptivkom za vlažnost mogu vam dodatno pomoći da smanjite rasipanje hrane.
Iskoristite preostalu hranu na najbolji mogući način.
Svi smo bili u toj situaciji: posmatramo sadržaj frižidera, prepunog malih porcija preostale hrane. Šta možemo da uradimo sa njima?
Ovo je savršeno vreme za kreativnost i pripremu novog jela od ukusnih ostataka.
Recimo da vam je ostalo malo grilovane piletine i povrća sa roštiljanja tokom vikenda, ali ne želite samo da ih podgrejete za sledeći obrok. Ovakvi sastojci mogu se savršeno preraditi u novi obrok. Sve što vam treba je malo testenine, pavlake i vaših omiljenih začina pomešanih sa ostacima hrane, i gotovo, dobićete ukusno, novo, kremasto jelo sa testeninom.
Šta je sa svežim voćem iz vaše poslednje posete pijaci? Svi znamo da se sveže bobice pogotovo mogu vrlo brzo pokvariti. Međutim, skladištene u vakuum posudama, ostaće sveže do 2 puta duže*.
* skladištene u vakuum posudi i kesama u frižideru, u poređenju sa uobičajenim metodama skladištenja bez vakuuma, istraživanje koje je sprovela nezavisna laboratorija septembra 2018, juna 2019. i decembra 2019.
** nakon 24 časa u poređenju s običnim mućenjem bez vakuumiranja. Istraživanje koje je obavila nezavisna laboratorija avgusta 2018.
1 Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). 2011. Globalni gubici i rasipanje hrane - obim, uzroci i prevencija. Rim, 29 str. (takođe dostupno na adresi http://www.fao.org/docrep/014/mb060e/mb060e00.pdf)
2 Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). 2015. Globalna inicijativa u pogledu gubitaka hrane i smanjenja otpada. Rim, Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). (takođe dostupno na adresi http://www.fao.org/3/a-i4068e.pdf)
3. Rezaei, Maryam i Liu, Bin. 2017. Gubici i rasipanje hrane u lancu nabavke hrane. Nutfruit. 71. 26-27.