18036676_Washing-Labels-Blended_1200x675.jpg

Mašina za sušenje veša značajno olakšava život: možete prati i sušiti veš više puta uzastupno i time uštedeti vreme i prostor koji bi vam bio potreban za kačenje odeće radi sušenja. Međutim, posedovanje mašine za sušenje veša donosi i neka pitanja: „ Šta smem da stavim u mašinu za sušenje veša? “ i „ Gde mogu da nađem simbol za mašinu za sušenje veša na etiketi na odeći? “ i „ Koji mi je program za sušenje potreban? "

Ova pitanja su potpuno normalna – takođe je normalno postavljati ih više puta. Razlog je taj što različite tkanine koje se koriste za izradu odeće i širok opseg programa za sušenje i dodatnih opcija koje su dostupne mogu da zbune čak i najiskusnije korisnike. A teško da postoji situacija koja nas više frustrira nego kad izvadimo omiljeni džemper iz mašine za sušenje veša i vidimo da se smanjio na dečju veličinu.

Pripremili smo ovaj vodič kako bismo vam pomogli da izbegnete uobičajene greške pri sušenju. Kao globalni proizvođač mašina za pranje veša i mašina za sušenje veša , želimo da učinimo korišćenje aparata za pranje i sušenje veša lakšim i razumljivijim pružajući vam detaljna objašnjenja i savete o znakovima i simbolima vezanim za mašinu za sušenje veša.

Želite li brzi pregled? Preuzmite i odštampajte našu tabelu sa simbolima za mašinu za sušenje veša:

Preuzmite pregled simbola za mašinu za sušenje veša (PDF) .

Šta može, a šta ne može da se stavi u mašinu za sušenje veša?

Nakon pranja, vaša odeća se može razvrstati u dve osnovne kategorije: odevne predmete koji mogu da se stave u mašinu za sušenje veša i predmete koje morate da okačite na konopac (ili sušite položeno). Vaša etiketa sa uputstvima za održavanje sadrži simbole za mašinu za sušenje veša ( uvek su prikazani kao kvadrat ) i druge simbole za pranje koji sadrže uputstva za održavanje veša.

Svaki simbol za mašinu za sušenje veša na vašem vešu važi za sve tipove mašina za sušenje veša , bez obzira na to da li imate mašinu za sušenje veša sa toplotnom pumpom, kondenzacijsku ili mašinu za pranje i sušenje veša.

Sušiti u mašini / ne sušiti.

Pitate se da li možete staviti odeću u mašinu za sušenje veša, ali niste sigurni koji simbol znači „bezbedno za sušenje u mašini“? Evo pregleda simbola koji pokazuju da li je vaša odeća pogodna za sušenje u mašini za sušenje veša:

Može se sušiti u mašini za sušenje veša: kvadratni simbol sa krugom u sredini.
Ne sme se sušiti u mašini za sušenje veša: precrtani kvadratni simbol sa krugom u sredini.
Sušiti u mašini za sušenje veša normalno
Kvadrat sa krugom unutra je opšti simbol za sušenje u mašini. Ako ga vidite na etiketi na odeći, vaš odevni predmet se može sušiti u mašini i bezbedno je da ga stavite u mašinu za sušenje veša .
Ne sušiti
Ako odevni predmet ne treba sušiti u mašini za sušenje veša, videćete isti kvadrat sa krugom, ali će biti precrtan. Ne stavljajte odevne predmete sa ovim simbolom u mašinu za sušenje veša .
Niska temperatura i blago sušenje.
Može se sušiti u mašini za sušenje veša bez toplote: kvadratni simbol sa crnim krugom u sredini.
Može se sušiti u mašini za sušenje veša, program za smanjeno gužvanje: kvadratni simbol sa krugom u sredini i dodatnom linijom ispod njega.
Može se sušiti u mašini za sušenje veša, blago: kvadratni simbol sa krugom u sredini i dve linije ispod njega.
Sušiti u mašini za sušenje veša – bez toplote
Crni krug unutar kvadrata označava da odeću treba samo blago sušiti hladnim vazduhom .
Sušiti u mašini za sušenje veša – program za smanjeno gužvanje
Veš sa etiketama na kojima je prikazana linija ispod simbola za mašinu za sušenje veša treba sušiti u blagom ciklusu (na primer sintetika).
Sušiti u mašini za sušenje veša – blago
Osetljive tkanine na kojima su prikazane dve linije ispod simbola za mašinu za sušenje veša treba sušiti izuzetno blago u specijalnom programu mašine za sušenje veša (kao što je program za vunu) da bi se pravilno negovale.
Sušiti hladno ili na niskoj temperaturi, do 60  C: kvadratni simbol sa krugom i jednom tačkom u sredini.
Sušiti na toploti ili na srednjoj temperaturi, do 80  C: kvadratni simbol sa krugom i dve tačke u sredini.
Sušiti na toploti ili na visokoj temperaturi: kvadratni simbol sa krugom i tri tačke u sredini.
Hladno / niska temperatura
Simbol mašine za sušenje veša sa tačkom unutar kruga znači da treba da sušite veš isključivo na niskim temperaturama do 60  C .
Toplo / srednja temperatura
Dve tačke unutar kruga ukazuju na to da možete da sušite odeću na regularnoj temperaturi do 80  C .
Vruće / visoka temperatura
Simbol mašine za sušenje veša sa tri tačke unutar kruga znači da možete i treba da sušite veš na najvišoj temperaturi .
Sušiti na vazduhu.
Simbol praznog kvadrata za sušenje na vazduhu.
Sušiti u hladu: kvadratni simbol sa dve dijagonalne linije koje se protežu preko gornjeg levog ugla.
Sušiti na konopcu: kvadratni simbol sa vertikalnom linijom u sredini.
Sušiti na vazduhu
Simbol za sušenje u obliku praznog kvadrata označava sušenje na vazduhu. Ove odevne predmete okačite na konopac ili ih položite da se suše na ravnoj površini.
Sušiti u hladu
Simbol za sušenje sa dvema dijagonalnim linijama u levom uglu znači da određena tkanina ne može da izdrži direktnu sunčevu svetlost. Da biste zaštitili svoj odevni predmet od izbeljivanja ili bleđenja, sušite ga u hladu.
Sušiti na konopcu / okačiti da se suši dok je mokro
Simbol za sušenje na konopcu koji se sastoji iz jedne vertikalne linije u sredini znači da veš treba da se zakači da se suši na konopcu (ili sličnoj spravi). Dve vertikalne linije znače da bi trebalo da okačite veš da se suši kapanjem ili, drugim rečima, okačite ga na konopac dok je još uvek potpuno mokar.
Sušiti na konopcu u hladu: kvadratni simbol sa vertikalnom linijom u sredini i jednom dijagonalnom linijom preko gornjeg levog ugla.
Sušiti položeno: kvadratni simbol sa horizontalnom linijom u sredini.
Sušiti položeno u hladu: kvadratni simbol sa horizontalnom linijom u sredini i dijagonalnom linijom preko gornjeg levog ugla.
Sušiti na konopcu u hladu / okačiti da se suši dok je mokro u hladu
Simbol za sušenje sa vertikalnom linijom i trouglom u gornjem levom uglu znači da veš treba da se zakači da se suši na konopcu u hladu. Dve vertikalne linije znače da veš treba okačiti da se suši na konopcu dok je potpuno mokar i to u hladu.
Sušiti položeno
Simbol za sušenje sa horizontalnom linijom u sredini znači da veš treba da se položi da se suši na ravnoj površini. Dve horizontalne linije znače da bi trebalo da položite veš bez nabora dok je još uvek potpuno mokar .
Sušiti položeno u hladu
Isti simbol za sušenje sa horizontalnom linijom (i trouglom u gornjem levom uglu) znači da veš treba da se suši na ravnoj površini u hladu. Dve horizontalne linije znače da bi trebalo da položite veš negde u hladu dok je još uvek potpuno mokar .
Komad karirane tkanine sa belom etiketom sa uputstvima za pranje na kojoj se vide različiti simboli za pranje.

Dodatne oznake i simboli za održavanje veša.

Osim kvadratnog simbola za mašinu za sušenje veša, na etiketi veša naći ćete i mnoge druge simbole za održavanje veša, kao što su:

  • kada Simbol kade za pranje.
  • trougao Simbol trougla za izbeljivanje.
  • pegla Simbol pegle.
  • krug Simbol kruga za hemijsko čišćenje.

Ovde saznajte šta svaki od ovih simbola za pranje znači:

Idi na simbole i oznake za pranje

Često postavljana pitanja o oznakama za mašinu za sušenje veša.

Koju je odeću i tekstil generalno bezbedno staviti u mašinu za sušenje veša?

Ako nema oznaka za mašinu za sušenje veša, na primer zato što je etiketa uklonjena, i dalje možete doneti relativno informisanu odluku. Tekstil koji se može prati na više od 60 stepeni Celzijusa (toplo pranje) obično se može staviti u mašinu za sušenje veša bez oklevanja . U većini slučajeva, ovaj veš je izrađen od 100% pamuka i takođe se može sušiti na najvišim temperaturama. Ovi tekstili uglavnom obuhvataju:

  • Peškire i peškire za saunu
  • Krpe za čišćenje i kuhinjske krpe
  • Pamučni donji veš ili pamučne čarape (u oba slučaja bez elastičnih vlakana)
  • Posteljinu
  • Jorgan i jastučnice (ali u ovom slučaju poželjno je pogledati etiketu na tkanini)

Mašine za sušenje veša su savršene za ove vrste veša, posebno za posteljinu i peškire, koji će nakon sušenja na višim temperaturama biti posebno mekani. Takođe će mirisati odlično čim ih izvadite iz mašine za sušenje veša. Programi koji pružaju odgovarajuću negu vašim pamučnim tkaninama uključuju:

  • Potpuno suv pamuk spreman za ormar
  • Suv pamuk spreman za ormar
  • Pamuk spreman za peglanje

Napomena: Nisu sve pamučne tkanine otporne na toplotu i pogodne za sušenje u mašini. Zato uvek obratite pažnju na etiketu. Saznajte više informacija u okviru pitanja „Sme li se tekstil od 100% pamuka uvek staviti u mašinu za sušenje veša?“

Šta se obično ne sme staviti u mašinu za sušenje veša?

Uvek postoje neke tkanine ili odevni predmeti koji se mogu oštetiti tokom sušenja u mašini. Ako niste sigurni zato što nema etikete na vešu, najbezbednije je da se odlučie za sušenje na vazduhu . Uvek budite oprezni pri sušenju ovih tkanina:

  • Fini tekstil, poput svile ili određenih vrsta vune, generalno može promeniti oblik u mašini za sušenje veša, a posebno ako su postavke pogrešne.
  • Majice sa štampanim detaljima mogu se sušiti samo na niskim temperaturama, jer se štampani detalji mogu iskriviti i/ili postati talasasti.
  • Uvek se uverite da su vaši pojedinačni sintetički ili plastični tekstili pogodni za sušenje u mašini za sušenje veša.
  • Prostirke za kupatilo ili prostirke sa gumom s donje strane mogu se otopiti u mašini za sušenje veša.
  • Svi tekstili koji sadrže penu, bilo da su punjenja za jastuke ili naramenice, nisu pogodni za mašinu za sušenje veša.

Sme li se tekstil od 100% pamuka uvek staviti u mašinu za sušenje veša?

Ako je pamuk naveden na etiketi, obično možete pretpostaviti da se može bezbedno sušiti u mašini za sušenje veša. Međutim, uvek ima izuzetaka.

  • Mešavine pamuka . Pamuk se često meša sa sintetičkim vlaknima kao što su spandeks i poliester. Iako su mešavine pamuka obično rastegljivije od običnog pamuka, često nisu toliko otporne na toplotu. To znači da je najbolje sušenje na nižim temperaturama.
  • Ali čak i kada je reč o tkaninama od čistog pamuka , mogu postojati razlike, u zavisnosti od gustine tkanja i tretmana . Obe karakteristike se mogu zapaziti ako pažljivo pogledate tkaninu.
  • Pogotovo ako je pamuk obojen tamnom bojom , proces sušenja može da utiče na boju.

Zato uvek obratite pažnju na simbole za pranje i sušenje i uputstva za održavanje na vašoj odeći kad god je to moguće!

Da li vuna sme da se stavi u mašinu za sušenje veša?

Vuna je veoma delikatna, kako pri pranju tako i pri sušenju. Zato se obično pere ručno i suši na vazduhu. Ako želite da perete ili sušite vunene tkanine u mašini, trebalo bi da koristite isključivo specijalan program za vunu .

Bosch program za vunu posebno je blag za sušenje. Ako želite da svoje vunene tkanine osušite na vazduhu, najbolje je da ih položite na peškir. Budući da vuna ne podnosi toplotu, ne stavljajte je na direktnu sunčevu svetlost ili na radijator da se osuši. Visokokvalitetna vuna takođe se može redovno provetravati kako bi ređe morala da se pere.

Koje tekstile treba sušiti na niskoj temperaturi i koristeći blagi ciklus?

Mnogi tekstili moraju se sušiti blago i na niskoj temperaturi . Ovo uključuje:

  • Pamučnu odeću (majice, džempere, kombinezone itd) i tkanine od teksasa
  • Sva druga prirodna vlakna, poput lana ili konoplje
  • Sportsku odeću i sva sintetička vlakna poput poliestera, spandeksa ili filca. Krpe od mikrovlakana takođe obično spadaju u ovu kategoriju

Većina ovih tekstila se ne skuplja u modernim mašinama za sušenje veša, pod uslovom da koristite odgovarajući program i temperaturu za sušenje. Prilikom odabira programa za sušenje ili postavke temperature, obratite posebnu pažnju na simbole za pranje i uputstva za održavanje na etiketi.

Kako da sušim sintetiku i sportsku odeću?

U suštini, sve sintetičke tkanine, a posebno prozračne materijale ili funkcionalnu odeću ne treba sušiti suviše dugo i treba ih sušiti samo na niskim temperaturama. Potražite programe kao što su:

  • Brzo mešovito
  • Ekstra kratko 40

Sportska odeća se obično vrlo brzo suši, zbog čega ju je lako osušiti na konopcu. Ako želite da sušite ove tkanine u mašini, izaberite odgovarajući program, na primer:

  • Sportska odeća

Koji program sušenja je potreban za perjane jakne ili perjane jastuke?

Perjane jakne, posteljina i jastuci sa punjenjem od perja najbolje je sušiti u mašini za sušenje veša sa posebnim programom za perjanu odeću. Sušenje u mašini daje perju elastičnost i volumen. Ako nemate mašinu za sušenje veša ili ako je takvo uputstvo označeno na etiketi za pranje, najbolje je da perjanu odeću odnesete na profesionalno hemijsko čišćenje. Sušenje na vazduhu se ne preporučuje za perje, jer je veoma teško i može potrajati nekoliko dana. Osim toga, ako se voda zadrži u perju, često uzrokuje mrlje, pa čak i neprijatne mirise.

Prilikom sušenja u mašini za sušenje veša imajte na umu:

  • Perju je potrebno dosta prostora za sušenje. Uvek sušite perjanu odeću pojedinačno kad god je to moguće.
  • Da biste izbegli stvaranje grudvi, možete staviti četiri čiste teniske loptice u mašinu za sušenje veša. Važno: pazite da se boje/vlakna na lopticama ne skidaju!
  • Preporučene temperature za sušenje su između 30 i 60 stepeni Celzijusa. Program za sušenje treba da traje između 40 i 60 minuta.
  • Ako osećate da je perje i dalje vlažno ili čak mokro nakon sušenja, ponovite postupak.
  • Perje može lako da poprimi neprijatan miris, a može se razviti i plesan zbog zaostale vlage pa je najbolje ostaviti ga da se provetri nekoliko sati nakon sušenja.

Bosch mašine za sušenje veša imaju poseban program za sušenje perjane odeće. Ovaj program za sušenje perjane odeće kombinuje odgovarajuću temperaturu za sušenje i trajanje, posebno za sušenje perjanih jakni i perjanih jastuka.

Kako sušiti farmerice u mašini za sušenje veša?

I ovde je važno obratiti pažnju na tkaninu, posebno na mešavine pamuka, i uputstva za održavanje veša:

  • Klasične visokokvalitetne farmerice napravljene od 100% pamuka mogu se bezbedno sušiti u mašini za sušenje veša. Kada je reč o farmericama, rizik od skupljanja relativno je mali. Ipak, moguće je neznatno skupljanje. Ako su vam farmerice uske pre pranja, razmislite o tome da potpuno preskočite mašinu za sušenje veša.
  • Većina današnjih farmerica izrađena je od mešavine tkanina sa visokim procentom elastičnih vlakana ili poliestera. Koristite blage programe za mešavine tkanina pri sušenju u mašini – ili sušite na vazduhu ako niste sigurni.
  • Isto važi i za farmerice sa elastinom . Sintetička vlakna se mogu otopiti na višim temperaturama, što kasnije može dovesti do pukotina u vašoj omiljenoj odeći.

Poput profesionalca: osvežite veš u mašini za sušenje veša.

Ne mora se svaki odevni predmet temeljito prati i sušiti nakon svake upotrebe. Vaša mašina za sušenje veša može vam pomoći da brzo osvežite veš. Jednostavno stavite odeću u vrećicu za veš i stavite je u mašinu za sušenje veša na 15 minuta. Ako želite, dodajte vlažnu kuhinjsku krpu prijatnog mirisa za dodatnu svežinu.

Nakon 15 minuta izvadite odeću, oblikujte je i ostavite da se provetri na vešalici.

Napomena: Pratite ove savete samo ako je vaša odeća pogodna za sušenje u mašini za sušenje veša. Nikada ne tretirajte veš sredstvima za uklanjanje mrlja ili drugim zapaljivim sredstvima pre ciklusa sušenja.

Poput profesionalca: kako da se skupljeni džemperi vrate u pravu veličinu.

Isprobani način da svojim omiljenim džemperima vratite oblik jeste blago rastezanje:

  • Prvo potopite džemper u toplu vodu. Sipajte malo šampona u vodu kako bi vlakna mogla lako da se prošire.
  • Stavite mokar džemper na peškir i blago ga obmotajte da biste uklonili višak vode.
  • Sada položite džemper na peškir i počnite da ga rastežete povlačeći ga u prvobitni oblik. Ponavljajte ovaj postupak dok se džemper suši.

Mašine za pranje i mašine za sušenje veša koje se mogu slagati.

Saznajte kako da složite svoje aparate za pranje i sušenje veša jedan na drugi. I kupite naše komplete za slaganje. 

Saznajte više